Текущее время: 28 мар 2024, 15:20

Часовой пояс: UTC + 2 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 19 ]  На страницу 1, 2  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Чернигов
СообщениеДобавлено: 17 окт 2012, 08:32 
Не в сети
Администратор
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 15 окт 2012, 21:05
Сообщений: 142
Откуда: Чернигов
Медали: 1
3 место (1)
Cпасибо сказано: 24
Спасибо получено:
14 раз в 14 сообщениях
Имя: Виталий
Очков репутации: 4
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Видео про Чернигов

phpBB [video]


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
За это сообщение пользователю Kaktus "Спасибо" сказали:
volga
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 20 окт 2012, 21:22 
Не в сети
Полил цветочек
Полил цветочек

Зарегистрирован: 17 окт 2012, 09:13
Сообщений: 21
Cпасибо сказано: 0
Спасибо получено:
12 раз в 8 сообщениях
Имя: Дмитрий
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 2
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Чернігів - один із найбільш стародавніх міст України, в якому зберіглося 5 пам'яток (!) домонгольського періоду. Тому, пропоную ознайомитися дуже коротко про найбільш цікаві факти з історії цього чудового міста.

Легенди про походження назви

Походження назви міста - Чернігів - невідомо. Одні вважають, що цей топонім відбувся від лісів, що ніколи оточували місто і були настільки густими, що видали здавалися чорними. Але ця версія найбільш малоімовірна. Найбільш романтичною версією є легенда про князя, що правив тут у Х столітті – князь Чорний і його дочка по імені Чорна (або Цорна). По легенді, князівна відрізнялася незвичайною красою, любила верхівкову їзду, полювання, була прекрасною лучницею. Слух про красу дівчини дійшов до ушей хозарського кагана (князя), якому князь Чорний платили данину. Каган послав у Чернігів сватів з багатими подарунками. Але горда князівна відмовилася вийти заміж за ворога свого народу. Каган спробував захопити Чернігів штурмом і заволодіти дівчиною силою, але городяни мужньо відбивали атаку за атакою і хозарам нічого не залишалося, як спробувати взяти місто облогою. Оскільки в той час князь Чорний був у сварці з великим київським князем Олегом і, чекати допомоги йому було нівідкіля, він вирішив прорвати облогу поки людських сил, продовольства і води в місті було ще досить. Як тільки князь зі своєю дружиною і народним ополченням вийшов за міські стіни, зграя зрадників ввірвалася в кімнату дівчини, на самому верхньому поверсі терема, що, як говорить легенда, був також високий, як старі дуби, що росли довкола нього. Князівні удалося вразити декількох що нападали, але коли скінчилися стріли, дівчина викинулася з вікна.

Яка би красивої ні була ця легенда, але вона ніяк не зв'язана з назвою міста, тому, що перше письмове згадування Чернігова відноситься до 907 року, тобто топонім виник значно раніше подій описаних у переказі. Дослідники схиляються до висновку, що місто одержало свою назву від імені вождя місцевого племені або першого поселенця по імені Черніга або Чернега, тим більше, що таке ім'я зустрічається в родинних слов'янських народів - поляків і чехів. Непрямим підтвердженням цієї версії служить топонім столиці України: Київ одержав назву від імені свого князя - Кия.

Історія міста

Уперше в літописі "Повість минулих літ" Чернігів згадано під 907 роком у договорі Київського князя Олега з греками після його переможного походу на Візантію такими словами: "Давати уклади на руські городи - спершу на Київ, а тоді й на Чернігів, і на Переяславль, і на Полоцьк, і на Ростов, і на Любеч, і на інші городи...". Вже саме згадування Чернігова другим після Києва свідчить про високий рівень його розвитку.

Изображение

У 992 році Чернігів, як столиця Чернігово-Сіверської землі, стає центром величезної єпархії, до складу якої до 1118 року входили території сучасних Чернігівської, Курської, Тульської, Рязанської, Владимирської, Московської і частково Могильовської та Смоленської областей. Територія Валу, Кремль, або Дитинець, – ідеологічний, адміністративний громадський центр древнього Чернігова. Саме тут зосереджено і пам'ятки стародавньої культури, оправлені в сучасне паркове оточення. 1967 року в Чернігові створено Державний архітектурно-історичний заповідник, до якого увійшли численні пам'ятки древнього міста. Серед них ансамбль споруд XI-XIX століть на Валу.

Изображение

Ось один з найдавніших архітектурних шедеврів XI століття – Спасо-Преображенський (Спаський) собор, який почав будуватися у 30-ті роки XI століття на кошти першого літописного чернігівського князя Мстислава Володимировича Хороброго (похований у соборі). Протягом свого життя пам'ятка була не тільки головним собором міста і князівства, а й місцем, де вирішувались найважливіші політичні справи. Старожили стверджують, що біля Спаського собору був вхід до печери, яка вела до самої Десни. Траплялися неодиночні випадки, коли під ногами провалювалася земля.

Изображение

Ліворуч від Спасо-Преображенського собору біліє не менш величний Борисоглібський собор, вимуруваний з міцної золотавої плінфи у першій половині XII століття князем Давидом – Глібом Святославичем. Храм будувався як друга усипальниця чернігівських князів на місці більш давньої – XI сторіччя – споруди. У XIX столітті перед колегіумом, Спаським та Борисоглібським собором була широка площа, яка іменувалася Соборною площею. Спочатку Борисоглібський собор був монастирем, заснованим на території Детинцю ще за часів Київської Русі. У 1239 році під час нашестя монголо-татар він був зруйнований і пограбований. Відбудували його лише в XVI сторіччі. Видатним витвором ювелірного мистецтва є срібні царські врата Борисоглібського собору, виготовлені на початку XVIII століття за наказом гетьмана І. С.Мазепи гданськими майстрами із срібного ідола, знайденого при ремонтних роботах 1700-1702 років. У складний малюнок акантового стилізованого листя вишукано закомпоновані традиційні три пари медальйонів із зображеннями князів Бориса і Гліба, Благовіщення і чотирьох євангелістів.

Изображение

Відповідно до історичної долі краю формувалися й архітектурні смаки після воз'єднання України з Росією. Взаємопроникнення, взаємозбагачення культур України та Росії набуло особливого поширення на Лівобережжі саме наприкінці XVII – на початку XVIII століття. Про цей взаємозв'язок нагадує цікава будівля на Валу – Колегіум, що входила до складу споруд колишнього Борисоглібського монастиря. В архітектурному вирішенні самобутньої пам'ятки, яка складається з кількох, зведених у різні часи, частин (XVI—XVIII ст.), досить помітний вплив московського зодчества – так званого «наришкінського барокко»; а висока вежа-дзвіниця (1700 – 1702 рр.) з церквою Іоанна Богослова (на четвертому поверсі) своєю надзвичайною формою нагадує відому пам'ятку XVI століття – церкву Іоанна Предтечі в підмосковному селі Дьяково. Колегіум, який часто називали «чернігівською академією», виник на базі слов'яно-латинської школи, заснованої Лазарем Барановичем, і вважався визначним центром освіти й науки в краї.

Изображение

Неподалік від Валу розташований Єлецький монастир. Православний Єлецький монастир заснований в 60-х роках XI століття чернігівським князем Святославом Ярославичем на однойменній горі. На думку дослідників, ще з часів Київської Русі тут знаходився княжий двір, який вже тоді зіграв велику роль в суспільно-політичному житті міста. Як свідчить легенда, після успішної бойової операції над степняками в 1060 році князь Святослав разом з вірною дружиною приїхав на Єлецьку гору на полювання. На одній з високих ялин він побачив ікону Богоматері. Незабаром була закладена Успенська церква на честь Богоматері, з часом спорудили і монастир. Єлецький походить від слова "єль" (ялинка).
Величний Успенський собор (XII ст.), який довгий час завдяки довершеній архітектурі був своєрідним еталоном для спорудження інших храмів на Русі. За давньою традицією, в соборі поховано генерального обозного, чернігівського полковника В.К. Дуніна-Борковського. А зовні, вздовж південної стіни славетні Лизогуби прибудували родову усипальницю-каплицю з характерними рисами барокко й відповідним меморіальним написом, – не кожен мав честь поховання біля такої святині.
Серед інших споруд ансамблю слід відзначити дерев'яний будиночок настоятеля монастиря Феодосія Углицького (1688 р.) – унікальну пам'ятку цивільного зодчества, палатний корпус та три братських корпуси келій (XVI-XVII ст.).
А під Єлецькою горою ховається ще багато таємниць – давніх і недавніх – у частково досліджених печерних лабіринтах. Територія монастиря обнесена високою мурованной стіною.

Неподалік Єлецької гори підносяться над Лісковицею мальовничі Болдині гори – заповідний комплекс природи і старовини. Сюди можна прийти, спустившись давньою вуличкою вздовж монастирських мурів. Сама назва "Болдині" походить від старослов'янського слова "болд", що означає дуб. У старовинні часи вони були покриті дубовими чагарниками і знаходилися в декількох кілометрах від міста. За іншою версією слово "болд" в староукраїнській мові означає гора. Високий горб на правому березі Десни наші пращури вибрали як місце для некрополя. На Болдіних горах знаходиться група старовинних курганів-могил. На площі 1,2 гектари їх збереглося близько 230. Один з найбільших - курган "Гульбіще", що знаходиться в північно-східній частині некрополя. Курган "Гульбіще" був розкопаний 1872 року професором Дмитром Самоквасовим, уродженцем Чернігівської губернії. У тому ж році Дмитро Самоквасов розкопав другий за своєю величиною курган - "Безіменний". Археологи знайшли сокири, серпи, ножі, вудила, залізні обручі від дерев'яних відер залишки одягу і т.п. По язичницькій вірі вважалося - ці речі необхідні в потойбічному житті.

Изображение

На південному схилі Болдиних гір скромненько тісниться старовинний колишній Іллінський монастир. Найдавніша його частина – то Антонієві печери (1069 р.) з трьома підземними церквами та системою галерей. Вони не схожі на Київські лаврські печери – приміщення тут вищі, гранчасті, а не «печерні», оформлені в стилі українського барокко: не вистачає тільки вікон і денного світла.

Виникнення печер пов'язано з ім'ям ченця Антонія, який народився в Любечі 983 року. Зараз це багатоярусний архітектурно-просторовий підземний комплекс. Загальна довжина досліджених печер і підземних споруд складає понад 300 метри, а максимальна глубина - 12 метрів. Тут знаходиться найдавніший ярус. На другому ярусі - церкви Антонія і Феодосія. До речі, остання - найбільша за розмірами. На третьому - каплиця з похованнями, на четвертому - церква Миколи Святоши і келія Антонія печерського.

Изображение

Неподалік – через інший яр, що прорізує масив Болдиних гір, здіймаються величні будівлі Троїцького монастиря – одного з найцінніших бароккових архітектурних ансамблів України, заснованого 1677 року з ініціативи Лазаря Барановича. Зараз - це кафедральний храм міста Чернігова.

Изображение

Перлиною чернігівського зодчества є добудована й перебудована впродовж століть П'ятницька церква – пам'ятка кінця XII – початку ХІІІ сторіччя, побудована, ймовірно, видатним древньоруським зодчим Петром Милонєгом. Церква була така названа на честь Праськов'ї П'ятниці, яка сприяла розширенню торгівлі в місті.


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
За это сообщение пользователю dSb "Спасибо" сказали:
Kaktus, kitty
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 21 окт 2012, 18:48 
Не в сети
Укоренился
Укоренился
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2012, 18:06
Сообщений: 164
Cпасибо сказано: 35
Спасибо получено:
16 раз в 14 сообщениях
Имя: Катя
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 3
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Спасибо, было очень интересно почитать о своем городе.
Антониевы пещеры действительно уникальны. Я слышала что подземные ходы ведут в сам Киев


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 21 окт 2012, 21:58 
Не в сети
Полил цветочек
Полил цветочек

Зарегистрирован: 17 окт 2012, 09:13
Сообщений: 21
Cпасибо сказано: 0
Спасибо получено:
12 раз в 8 сообщениях
Имя: Дмитрий
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 2
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Kitty, это всего лишь легенда. В 11 веке таких технологий еще не было, это было просто нереально, да и сейчас, в принципе, хоть и реально, но Очень сложно и очень дорого, тем более, что смысла это делать не было. А вот то, что были подземные ходы от Спасского собора, который долгое время был резиденцией черниговских князей и политическим и духовным центром Черниговско-северского княжества, к р. Десна, действительно были. Я думаю, все понимают, для чего они делались.


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
За это сообщение пользователю dSb "Спасибо" сказали:
kitty, volga, ЛИЛЕЯ
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 06 ноя 2012, 10:31 
Не в сети
Укоренился
Укоренился
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 05 ноя 2012, 08:58
Сообщений: 265
Cпасибо сказано: 32
Спасибо получено:
70 раз в 61 сообщениях
Имя: Наталья
Откуда: Киев
Очков репутации: 7
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Киево-Печерская Лавра также была основана монахом Антонием. Не один и тот же этот монах?


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 06 ноя 2012, 23:55 
Не в сети
Полил цветочек
Полил цветочек

Зарегистрирован: 17 окт 2012, 09:13
Сообщений: 21
Cпасибо сказано: 0
Спасибо получено:
12 раз в 8 сообщениях
Имя: Дмитрий
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 2
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Belochka, вы совершенно правы. Преподобный Антоний, отец русского монашества, проделал очень длинный путь от города Любеча, уроженцем которого он был, через святой Афон, где был пострижен в монахи, в г. Киев, где основал Киево-Печерскую Лавру с комплексом ближних и дальних пещер. Далее преподобный был тайно вывезен в Чернигов князем Святославом (в связи с конфликтом с правящим князем Киевским Изяславом, братом Святослава, князя Черниговского). В Чернигове Антоний ископал пещеру, тем самым положив начало Троицко-Ильинскому монастырю с комплексом пещер. По многим исследованиям Антоний пробыл в Чернигове недолго, но развитие подземного комплекса не останавливалось. И вот сейчас мы имеем уникальное сооружение 11 века, как Антониевы пещеры, общей протяженностью около 350 метров и глубиной до 12 метров.


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 07 ноя 2012, 11:35 
Не в сети
Укоренился
Укоренился
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2012, 18:06
Сообщений: 164
Cпасибо сказано: 35
Спасибо получено:
16 раз в 14 сообщениях
Имя: Катя
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 3
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
О пещерах святого Антония очень много легенд. Многие говорят видели привидений.
А еще по поводу ходов говорят что они простираются до самого Вала. Ведь это более реально. А сейчас большинство ходов закрыто


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 07 ноя 2012, 15:15 
Не в сети
Зацвел
Зацвел

Зарегистрирован: 28 окт 2012, 17:14
Сообщений: 435
Cпасибо сказано: 8
Спасибо получено:
76 раз в 71 сообщениях
Имя: Катерина
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 10
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
я тоже одно время собирала информацию про Чернигов (экскурсию из 3 человек водила), правда уже ничего не вспомню - давно это было (аж в прошлом тысячелетии) ;)


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 03 дек 2012, 22:03 
Не в сети
Полюбил цветочек
Полюбил цветочек
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 22 окт 2012, 07:59
Сообщений: 96
Cпасибо сказано: 2
Спасибо получено:
8 раз в 7 сообщениях
Имя: Ботаник
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 3
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Интересно то, что многие коренные жители Чернигова даже в пещерах святого Антония были лишь 1 раз - с эксурсией класса в школе, а некоторые - так и вообще не были.


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
 Заголовок сообщения: Re: Чернигов
СообщениеДобавлено: 04 дек 2012, 12:08 
Не в сети
Коллекционер
Коллекционер
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 22 ноя 2012, 19:39
Сообщений: 860
Медали: 1
Рекордсмен  фиалочных букетов (1)
Cпасибо сказано: 21
Спасибо получено:
73 раз в 64 сообщениях
Имя: Мария
Откуда: Чернигов
Очков репутации: 24
Добавить очки репутацииУменьшить очки репутации
Живу в Чернигове с 2004 года, как и приехала учиться, а так ни разу и не была в Антониевых пещерах!

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
Cпасибо сказано 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 19 ]  На страницу 1, 2  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа



Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Перейти:  

Вы можете создать форум бесплатно PHPBB3 на Getbb.Ru, Также возможно сделать готовый форум PHPBB2 на Mybb2.ru
Русская поддержка phpBB